Перед початком навчального процесу укриття школи має перевірити спеціальна комісія. До комісії залучаються (за згодою) фахівці структурних підрозділів з питань освіти та науки, цивільного захисту, містобудування та архітектури, охорони здоров'я центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також фахівців територіальних органів та місцевих підрозділів ДСНС, Держпродспоживслужби тощо.
Обов’язкові вимоги до найпростіших укриттів у школах:
розташування в підвальному (підземному) приміщенні, в основній будівлі школи або на відстані 100 метрів від неї;
поруч не має бути резервуарів з небезпечними хімічними, легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідних та каналізаційних магістралей;
укриття має бути забезпечене електрикою, штучним освітленням, системами водопроводу й туалетом. За відсутності останнього мають бути приміщення для встановлення виносних баків;
не має бути жодних отворів у стінах, окрім дверей. Інші отвори мають бути закладені мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками чи цеглою;
в укритті має бути два евакуаційних виходи, не менше. Для укриттів місткістю до 50 осіб допускається один вихід;
через укриття не повинні проходити водопровідні, каналізаційні чи інші магістралі;
в укритті повинна бути вентиляція;
площа укриття має відповідати кількості учнів, учителів і персоналу, що одночасно можуть перебувати в школі (приблизно 1 кв. метр на людину).
Укриття повинне бути укомплектовано з розрахунку, що в ньому можуть перебувати учні 2 доби, тому в ньому обовʼязково мають бути:
-місця для сидіння;
-питна вода (із розрахунку 2 л на добу на одну людину);
-технічна вода (за відсутності центрального водопостачання);
-запас консервів та сублімованої їжі;
-контейнери для продуктів харчування;
-резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, лампи);
-виносні баки, що щільно закриваються (якщо немає туалету);
-телефон, радіоприймач чи інші засоби зв’язку;
-вогнегасники;
-аптечка із засобами надання невідкладної медичної допомоги;
-інструменти (лопати, ломи).
Якщо не дотримано критеріїв і висновок комісії негативний, то керівництво школи ухвалює рішення запроваджувати дистанційне навчання, доки не будуть усунуті недоліки.
Якщо батьки хочуть забрати дитину зі школи, але відбою тривоги ще не було, то Міністерство освіти і науки України не рекомендує відпускати дитину зі школи під час повітряної тривоги. Остаточне рішення ухвалює керівник закладу освіти. Водночас на нього покладено відповідальність за життя й безпеку всіх учасників освітнього процесу.
Батьків, які прийшли забрати дитину або щойно привели дитину до школи, мають впустити в укриття, і вони можуть перебувати там із дитиною до закінчення повітряної тривоги.
Органи місцевого самоврядування керують використанням фонду захисних споруд, вони визначають формат роботи укриттів та чи пускати у шкільні укриття під час тривоги цивільних, які не залучені до освітнього процесу.
Під час уроків укриття першочергово має вмістити учнів, учителів, персонал школи. Саме тому освітній процес під час війни адаптований так, щоб під час уроків у школі перебувала така кількість людей, скільки вміщує конкретне укриття конкретної школи.
Якщо на дистанційному навчанні почалась тривога, Міносвіти рекомендують перервати заняття для того, щоб діти спустились в укриття, і поновити навчання після відбою або за можливості з укриття. Якщо діти в різних регіонах, вчитель має відреагувати та відпустити в укриття того учня, у місті якого ракетна небезпека. Якщо в регіоні перебування вчителя оголошено повітряну тривогу, учитель має право припинити заняття онлайн, спуститися в укриття й за можливості організувати продовження заняття після відбою тривоги або з укриття.
На неправомірні дії вчителя можна скаржитися директору школи. Якщо реакції немає, слід звернутися до Державної служби якості освіти або до місцевого управління (департаменту) освіти.
Криворізькі територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)